The Kawasaki ER 6f ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Kawasaki ER 6f ABS features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering efficient performance for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Kawasaki ER 6f ABS in peak form. Essential service parts comprise air filters. By using genuine parts, your ER 6f ABS will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki ER 6f ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | 2105 mm (82,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs, dual piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc, single piston |