The Yamaha XVS Drag Star 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Yamaha XVS Drag Star 125 running smoothly. Essential service parts include brake pads. With the right parts, your XVS Drag Star 125 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |