The Suzuki VX 800 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 6500 RPM, 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to keep your Suzuki VX 800 operating reliably. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your VX 800 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |