The Honda VT 750 C3 DC Black Widow is a 4 stroke, Custom bike with a 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 146.0 km/h (90,25 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Honda VT 750 C3 DC Black Widow comes with a 13.40 litres (3,52 gallons) fuel tank, offering excellent performance on the road.
Preventative care is crucial for maintaining your Honda VT 750 C3 DC Black Widow performing at its best. Common service items consist of air filters. With the right parts, your VT 750 C3 DC Black Widow can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 750 C3 DC Black Widow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 146.0 km/h (90,25 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.40 litres (3,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |