The Aprilia SL 1000 Falco is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Aprilia SL 1000 Falco includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage on the road.
Routine service is essential to keep your Aprilia SL 1000 Falco operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. With the right parts, your SL 1000 Falco will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia SL 1000 Falco Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |