The Dafier DFE 100 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 100.00 ccm (6,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.05 HP (7.3 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
Scheduled maintenance is necessary to keep your Dafier DFE 100 in top condition. Regular replacement items involve spark plugs. With the right parts, your DFE 100 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Dafier DFE 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 100.00 ccm (6,07 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |