The Hartford VR 125Z is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.40 HP (7,56 kW)) @ 9010 RPM, 7.86 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 76000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key aspect. The Hartford VR 125Z features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving efficient mileage on the road.
Proper upkeep is important to keep your Hartford VR 125Z in peak form. Regular replacement items comprise clutch plates. Using quality components, your VR 125Z will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 125Z Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 118 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.40 HP (7,56 kW)) @ 9010 RPM |
| Torque: | 7.86 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 76000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |