The Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a key factor. The Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT includes a 20.81 litres (5,47 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, giving good range for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT operating reliably. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your Vulcan 2000 Classic LT will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 and the Rear Tyre size is 200/60 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 191.19 Nm (19,40 kgf-m or 140,30 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.81 litres (5,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 401.1 kg (879,78 pounds) |
| Length: | 2535 mm (99,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |