The Honda VTX1300S is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1312.00 ccm (79,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM, 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Honda VTX1300S includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, offering reliable mileage for your rides.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Honda VTX1300S in peak form. Popular maintenance parts involve oil filters. Using quality components, your VTX1300S will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (79,66 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 300.0 kg (658,09 pounds) |
| Length: | 2575 mm (100,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |