The Keeway Outlook Sport 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM, 12.50 Nm (1.3 kgf-m or 9.2 ft.lbs and a top speed of 94.0 km/h (58,11 mph)
When riding, the fuel system is an important aspect. The Keeway Outlook Sport 125 is fitted with a 7.60 litres (2,00 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, providing reliable efficiency for your adventures.
Routine service is crucial for keeping your Keeway Outlook Sport 125 in peak form. Essential service parts include drive chains. With the right parts, your Outlook Sport 125 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway Outlook Sport 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 12.50 Nm (1.3 kgf-m or 9.2 ft.lbs |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 94.0 km/h (58,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.60 litres (2,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |