The Honda Magna 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.00 HP (19,60 kW)) @ 10000 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical factor. The Honda Magna 250 includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing efficient performance on the road.
Preventative care is key for ensuring your Honda Magna 250 running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your Magna 250 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda Magna 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 61S and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 M/C 70S so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.00 HP (19,60 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | 2315 mm (90,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |