The Ducati ST 4 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important consideration. The Ducati ST 4 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage for your adventures.
Regular maintenance is vital for ensuring your Ducati ST 4 performing at its best. Common service items comprise brake pads. By using genuine parts, your ST 4 will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati ST 4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |