The Adly Thunder Bike 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 95.75 ccm (5,81 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM, 0.94 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial to maintain your Adly Thunder Bike 100 in top condition. Essential service parts comprise brake pads. Using quality components, your Thunder Bike 100 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Adly Thunder Bike 100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.75 ccm (5,81 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.94 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |