The Veli ZQ 150 15 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 149.50 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7.8 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is essential for keeping your Veli ZQ 150 15 operating reliably. Essential service parts involve brake pads. By using genuine parts, your ZQ 150 15 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |