The Honda Steed 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 31.00 HP (22,49 kW)) @ 7500 RPM, 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key factor. The Honda Steed 400 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel injection system, delivering excellent performance for your adventures.
Regular maintenance is vital for ensuring your Honda Steed 400 in top condition. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your Steed 400 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda Steed 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 31.00 HP (22,49 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |