The Moto Guzzi Sport 1100 Injection is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Preventative care is necessary to keep your Moto Guzzi Sport 1100 Injection performing at its best. Regular replacement items comprise spark plugs. With the right parts, your Sport 1100 Injection will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |