The Keeway CUB Partner 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 109.00 ccm (6,62 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
For daily commuting, the tank size is a critical consideration. The Keeway CUB Partner 110 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your adventures.
Regular maintenance is essential for maintaining your Keeway CUB Partner 110 operating reliably. Popular maintenance parts involve sprockets. By using genuine parts, your CUB Partner 110 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway CUB Partner 110 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.00 ccm (6,62 cubic inches) |
| Power: | 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |