The Nipponia NC 90 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM, 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Nipponia NC 90 is fitted with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, giving reliable range on the road.
Preventative care is essential for maintaining your Nipponia NC 90 in peak form. Essential service parts include clutch plates. With regular servicing, your NC 90 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Nipponia NC 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |