The Moto Guzzi California EV is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Moto Guzzi California EV comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Moto Guzzi California EV running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. Using quality components, your California EV will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California EV Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |