The Triumph Speed Triple 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 83.00 Nm (8,46 kgf-m or 60,89 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important to maintain your Triumph Speed Triple 900 performing at its best. Common service items involve clutch plates. By using genuine parts, your Speed Triple 900 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 83.00 Nm (8,46 kgf-m or 60,89 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |