The KTM 125 LC2 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to maintain your KTM 125 LC2 operating reliably. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your 125 LC2 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |