The Aprilia Shiver 750 GT is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 749.90 ccm (45,53 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Aprilia Shiver 750 GT includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Aprilia Shiver 750 GT running smoothly. Common service items consist of brake pads. Using quality components, your Shiver 750 GT can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Shiver 750 GT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45,53 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2265 mm (88,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |