The KTM 950 Adventure S is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The KTM 950 Adventure S includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, offering good range for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your KTM 950 Adventure S operating reliably. Essential service parts consist of batteries. With the right parts, your 950 Adventure S can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for KTM 950 Adventure S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |