The Moto Guzzi Centauro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 8200 RPM, 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 5800 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
Regular maintenance is crucial to keep your Moto Guzzi Centauro in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. With the right parts, your Centauro can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |