The Honda Lead is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 108.00 ccm (6,56 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.85 HP (6,47 kW)) @ 7500 RPM, 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Honda Lead comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, providing efficient fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Honda Lead running smoothly. Common service items involve fuel filters. Using quality components, your Lead will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda Lead Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M12 and the Rear Tyre size is 100/90 - M10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 108.00 ccm (6,56 cubic inches) |
| Power: | 8.85 HP (6,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1835 mm (71,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |