The Yamaha WR125R is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10.8 kW, 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Yamaha WR125R includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, giving consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is vital for maintaining your Yamaha WR125R in top condition. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your WR125R will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha WR125R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - M21 and the Rear Tyre size is 110/80 - M18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10.8 kW |
| Torque: | 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |