The Cagiva Raptor 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 104.00 HP (75,52 kW)) @ 8500 RPM, 90.40 Nm (9,15 kgf-m or 66,37 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Cagiva Raptor 1000 includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage for your adventures.
Regular maintenance is key for ensuring your Cagiva Raptor 1000 operating reliably. Frequently replaced components include oil filters. Through proper maintenance, your Raptor 1000 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 104.00 HP (75,52 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 90.40 Nm (9,15 kgf-m or 66,37 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |