The MZ 125 RT Striker is a 4 stroke, Sport bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 174.0 km/h (107,56 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The MZ 125 RT Striker is equipped with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your MZ 125 RT Striker in top condition. Frequently replaced components include fuel filters. By using genuine parts, your 125 RT Striker can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for MZ 125 RT Striker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 174.0 km/h (107,56 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |