The Bimota SB6 is a 4 stroke, Sport bike with a 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM, 117.70 Nm (11,94 kgf-m or 86,37 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for maintaining your Bimota SB6 running smoothly. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With regular servicing, your SB6 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) |
| Power: | 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 117.70 Nm (11,94 kgf-m or 86,37 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |