The Cagiva 900 IE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Regular maintenance is essential for ensuring your Cagiva 900 IE performing at its best. Common service items include sprockets. Using quality components, your 900 IE will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |