The Hero Honda Splendor NXG is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 97.50 ccm (5,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM, 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Hero Honda Splendor NXG features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, ensuring reliable performance for your rides.
Regular maintenance is necessary for keeping your Hero Honda Splendor NXG running smoothly. Popular maintenance parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your Splendor NXG will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Splendor NXG Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.50 ccm (5,92 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |