The Honda CBF 150 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 149.20 ccm (9,05 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM, 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 115.0 km/h (71,14 mph)
When out on the road, the gas tank is an important feature. The Honda CBF 150 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, offering excellent range on the road.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Honda CBF 150 in top condition. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your CBF 150 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.20 ccm (9,05 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 115.0 km/h (71,14 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2075 mm (81,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |