The Giantco Cyrus II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Giantco Cyrus II 125 includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, giving efficient efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your Giantco Cyrus II 125 performing at its best. Common service items involve sprockets. By using genuine parts, your Cyrus II 125 will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Cyrus II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |