The Harley Davidson Softail Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 2350 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
Preventative care is essential for keeping your Harley Davidson Softail Fat Boy operating reliably. Regular replacement items include air filters. With regular servicing, your Softail Fat Boy can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 284.0 kg (622,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |