The Peugeot XPS Enduro 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.90 HP (1.4 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Peugeot XPS Enduro 50 comes with a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Peugeot XPS Enduro 50 in peak form. Popular maintenance parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your XPS Enduro 50 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Peugeot XPS Enduro 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.90 HP (1.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |