The MZ 125 RT is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The MZ 125 RT is fitted with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering optimal performance for your rides.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your MZ 125 RT performing at its best. Frequently replaced components consist of batteries. With regular servicing, your 125 RT will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for MZ 125 RT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |