The TVS Victor Edge is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.07 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The TVS Victor Edge includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, delivering excellent efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary to keep your TVS Victor Edge in peak form. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your Victor Edge will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for TVS Victor Edge Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 40/60 - 90 and the Rear Tyre size is 40/60 - 90 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.07 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2002 mm (78,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |