The Tank Sports Racer 150 DS is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for maintaining your Tank Sports Racer 150 DS performing at its best. Common service items consist of batteries. Through proper maintenance, your Racer 150 DS can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Racer 150 DS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.2 kg (263,68 pounds) |
| Length: | 1981 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |