The Keeway CUB Partner 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 97.00 ccm (5,89 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM, 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 70.0 km/h (43,28 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential feature. The Keeway CUB Partner 100 is fitted with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Regular maintenance is important for maintaining your Keeway CUB Partner 100 in top condition. Essential service parts involve air filters. Using quality components, your CUB Partner 100 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway CUB Partner 100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5,89 cubic inches) |
| Power: | 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 70.0 km/h (43,28 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |