The Honda CBR 250 RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM, 2.40 Nm (0,20 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 11500 RPM and a top speed of 185.0 km/h (114,43 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Honda CBR 250 RR features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing good efficiency for your adventures.
Routine service is essential for maintaining your Honda CBR 250 RR in peak form. Regular replacement items consist of brake pads. Using quality components, your CBR 250 RR will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 250 RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | 2.40 Nm (0,20 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 185.0 km/h (114,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 1975 mm (77,41 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual Piston Calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single Piston Caliper |