The Kawasaki KZ 750 K1 LTD is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 60.90 Nm (6,17 kgf-m or 44,68 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Kawasaki KZ 750 K1 LTD comes with a 10.60 litres (2,79 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing excellent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Kawasaki KZ 750 K1 LTD in peak form. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your KZ 750 K1 LTD can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KZ 750 K1 LTD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.90 Nm (6,17 kgf-m or 44,68 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.60 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 206.0 kg (451,93 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |