The Vento Triton LI is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Vento Triton LI features a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, giving efficient mileage for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Vento Triton LI in top condition. Essential service parts include clutch plates. With the right parts, your Triton LI can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Vento Triton LI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.9 kg (205,97 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |