The Giantco FVision 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7200 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Giantco FVision 125 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering efficient range during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Giantco FVision 125 in top condition. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With regular servicing, your FVision 125 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco FVision 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |