The Honda GL 1500 SE Gold Wing is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) Six cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 5200 RPM, 150.00 Nm (15,22 kgf-m or 110,05 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda GL 1500 SE Gold Wing operating reliably. Common service items comprise drive chains. Through proper maintenance, your GL 1500 SE Gold Wing will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 150.00 Nm (15,22 kgf-m or 110,05 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 368.0 kg (807,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |