The KTM 950 Adventure Black is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The KTM 950 Adventure Black includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing optimal efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to keep your KTM 950 Adventure Black in peak form. Popular maintenance parts comprise batteries. Using quality components, your 950 Adventure Black can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for KTM 950 Adventure Black Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |