The Ural Red Star is a 4 stroke, Classic bike with a 749.00 ccm (45,47 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 4500 RPM, 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Ural Red Star features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, giving good efficiency for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Ural Red Star in top condition. Popular maintenance parts involve brake pads. With regular servicing, your Red Star can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |