The MBK MachG Liquid Cooled is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.37 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.29 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important aspect. The MBK MachG Liquid Cooled is equipped with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key to keep your MBK MachG Liquid Cooled in peak form. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your MachG Liquid Cooled will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK MachG Liquid Cooled Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.37 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.29 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |