The Honda Dylan 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM, 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical feature. The Honda Dylan 150 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, offering reliable performance for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Honda Dylan 150 operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Dylan 150 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |