The Buell Lightning XB9S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 984.00 ccm (59,74 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7400 RPM, 85.60 Nm (8,66 kgf-m or 62,78 ft.lbs) @ 5600 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Buell Lightning XB9S features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel management system, ensuring good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your Buell Lightning XB9S in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. With the right parts, your Lightning XB9S will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Buell Lightning XB9S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (59,74 cubic inches) |
| Power: | 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 85.60 Nm (8,66 kgf-m or 62,78 ft.lbs) @ 5600 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 1924 mm (75,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |