The PGO G MAX 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6250 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important factor. The PGO G MAX 50 is fitted with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is essential for maintaining your PGO G MAX 50 operating reliably. Common service items include drive chains. With regular servicing, your G MAX 50 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for PGO G MAX 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |